REJENERASYON
Son Teknoloji Yağ Yenileme Sistemi
 
Yağ Yenileme Sistemimiz Hakkında Detaylı Bilgilendirme
 
Yağın Transformatörler İçinde Rejenerasyonu
 
İşlem Tanımı
 
Kontroller
 
Teknik Veri
 
Yağ Yenileme Sistemimiz
 
Örnek Rapor
 
REJENERASYON  »  Yağ Yenileme Sistemimiz Hakkında Detaylı Bilgilendirme

 

Yük altında ve boşta kademe değiştiricili transformatörlerin yalıtım yağını komple ve özellikle yerinde rejenere edecek şekilde tasarlanmıştır. Sistem normal yağ arıtmanın (gaz alma, kurutma, filtrasyon), yani bildiğimiz yağ seperasyonu işlevinin yanı sıra, esas uygulaması asidin, tortunun, diğer bozuk maddelerin yok edilmesi, yağın renginin açılması, yağa kusursuz bir oksidasyon kararlılığı ve düşürülmüş gaz eğilimi kazandırmaktır. Komple MRP sızdırmaz bir zemine monte edilir ve bir dorse, kamyon ya da deniz taşıma konteynırı üzerinde çalıştırılabilir.

Cihazımızı diğer mobil yağ işleme cihazlarından ayıran benzersiz özellik yağı sürekli olarak kil kolonlarını dönüşümlü olarak reaktive eden bir çevirme programı kullanmasıdır. Kilin reaktivasyonu tamamen otomatik yapılmakta ve sistem yağın tekrar tekrar aynı kili kullanarak işlemden geçirilmesine olanak sağlamaktadır. Kilin 2 yıla kadar bir süre içinde değiştirilmesine gerek yoktur. Sonunda çıkartıldığı zaman ( kuru, doğal bir kum olarak ) inşaat malzemesi ya da benzeri bir şekilde kullanılabilmektedir. Bilgisayar kontrollü program güç iletimini kesmeden sürekli yağ rejenerasyonuna olanak sağlar.

Sistemin geliştirilmesinin arkasında yatan esas felsefe kullanılmış transformatör yağını yerinde ve yük altında, tamamen ekonomik olarak rejenere edebilmek, yani yenilemektir. Transformatör yağını boşta ya da yük altında bir transformatörün içinde rejenere etmek üst düzey donanım gerektiren bir iştir. Rejenerasyon ya da ıslah işlemi kirlenmiş transformatör yağının kil gibi emici bir ?yataktan? geçmesini gerektirir. Kil tretmanı yağ içindeki zararlı maddeleri yok eder, daha sonra kullanılan kil sistemde reaktive edilecektir. Tükenmiş kil kendi ağırlığı kadar yağ tuttuğunda, bunu değiştirmek israfa neden olur, uğraş gerektirir, çevreye zararlı etkileri vardır ve maliyeti yüksektir. Reaktivasyon tercih edilen ve ileri teknoloji gerektiren bir yoldur.

Kolonların içinde bulunan kilin kolonlarda en kısa zamanda reaktive edilmesine olanak sağlayan mekanizma ve kontrol sistemi cihazda mevcuttur. Kil reaktivasyon işlemi çevresel açıdan güvenli ve temizdir.


YAĞ DEĞİŞİMİ YERİNDE YAĞ YENİLEME
Güç kesilmişken uygulanır. Tercihe göre enerji altında ya da güç iletimi kesilmişken uygulanabilir.
Transformatrlerde bulunan mevcut kullanılmış yağ boşaltılarak, bertaraf edilecek yere naklinden dolayı masraflar ortaya çıkacaktır. Kullanılmış yağ transformatör içinde yenilenir. Yağın nakil masrafı olmaz.
İç yıkama için yeni yağ masrafı gerekir. Yıkama için yeni yağ gerektirmez.
İç yıkama eğer bir kontrol deliği aracılığı ile iç yüzeyin sadece %10'una ulaşabildiğinden çok etkili olmaz. Eğer üst kapak kaldırılılıp gerçekleştirilecekse iç yüzeyin sadece %60'ına ulaşabilir. Soğutma kanatlarından yağın boşaltılması zordur. Kirlenmiş yağın yaklaşık %20'si selüloz izolatörlerin arasında kalır. Rejenere edilen transförmatör yağı, yeni haline yakın, eş değer bir konuma getirir. Nüve, bobinler üzerine, soğutma kanatları ve boruların içine ya da sargılar arasına yapışan çamuru çözer. Ayrıca selüloz prespan arasında absorbe olan çamuru temizler.
Transformatörün ve selüloz prespan içinde kalan eski yağ tabakası, zıt bileşkeler içerir ve yeni yağın büyük bir kısmına zarar verebilir. Geriye hiçbir artık materyal kalmaz. Transformatör yağı başka hiçbir şekilde arındırılamayan zararlı bileşimlerden tamamıyle arınır.
Vakumlama transformatörde tekrar dolum işleminden önce uygulanmış olmalıdır. Vakumlama gerekmediğinden masrafı yoktur.
Yağı taşıma ve ulaştırma esnasında dökülme tehlikesi vardır. Yağ nakil işi olmadığından dökülme tehlikesi olmaz.
Transformatörün tipine ve gücüne bağlı olarak tahmini 8 ile 36 saat arasında enerji kesintisi olacaktır. Gelir kaybına yol açar. Enerji altında yenileme yapıldığında enerji kesintisi gerekmez. Gelir kaybı olmaz.


Copyright © 2018, Elkima Elk. İnş. Tah. San. Tic. Ltd. Şti. | Tüm hakları saklıdır.   web tasarım izmir